Posle čuvene petooktobarske revolucije iz 2000. godine, nova vladajuća garnitura, koja je navodno doprinela oslobađanju medija, pokušala je na sve načine da očerupa kompaniju „Politika” na više delova, u čemu je i uspela na neki način. Ovo je priča o poslednjih 10 godina njenog rada…
Problemi su počeli da se gomilaju posle 5. oktobra 2000. godine, kada su vodeći svetske filmske mejdžor-kompanije tužile uredništvo TV Politika za nelegalno emitovanje tada aktuelnih filmskih hitova u periodu između 24. marta 1999. i 5. oktobra 2000. godine. Kako bi što pre otplatila dugove, uredništvo ove TV je odlučilo da se okrene ka legalnoj kupovini filmova i serija, i to najviše onih jeftinih jer su skupe filmove počele da uzimaju televizije Pink i BK, kojima je nova vladajuća garnitura dala garanciju za ulaganje u kadrove i program. A šta se ubraja u jeftini igrani program? Sapunice sa latinoameričkog i južnoameričkog govornog područja, kao i vikend filmovi rađeni prvenstveno za prikazivanje na televizijama. Upravo takve sadržaje je TV Politika počela da plasira na svom kanalu. I što je još gore, takvi sadržaji su mogli da se vide i na ostalim lokalnim TV stanicama.
TV Politika – Ponovni uspon (1997 – 2000.)
Centralna informativna emisija „Dan” je ostala samo na tri termina – u 16, 19 i 22 sata, vesti su bile emitovane na svakih sat vremena od 9 ujutru do 1 sat iza ponoći, a uvedena je i emisija „Gost TV Politika”, u okviru koje su prodefilovale najznačajnije ličnosti iz sveta kulture, poliitike i javnog života. Kasni noćni i rani jutarnji sati su bili u znaku uključenja u program radio Politike.
Programu je vraćena žanrovska raznovrsnost. Međutim, problemi su počeli da se gomilaju još 2001. godine, kada je donet novi zakon o medijima na osnovu kog novinska kuća Politika nije smela da bude vlasnik TV stanice, već da se njen izdvojeni deo „Politika novine i magazini” delimično privatizuje, odn. sklopi strateško partnerstvo sa nekom od uglednih svetskih novinskih kompanija. Očinskoj firmi „Politika a.d.” su ostali samo dugovi, štamparija i televizija, koja nije imala od čega da se izdržava.
Na isti način je tzv. žuta vlast uspela da finansijski ojadi i kanal YU Info, koji je služio za promovisanje aktivnosti njenog osnivača, a to je tadašnja savezna vlada, oformljena za vreme vladavine SPS-JUL-SRS koalicije. Kakve veze ima sa „Politikom”? Negde tokom 2002. godine, vladajuća garnitura je sa YU Info-a odlučila da uzme legendarnog Zorana Predića, koji je preuzeo funkciju glavnog i odgovornog urednika programa TV Politika, i to sve u nameri da ojača ionako slab program. Za tu priliku je doveo i nekoliko ljudi koji su do tada radili za YU Info poput Sanje Marinković, pokojnog Mirka Alvirovića, Ivana Golušina, Anite Lazić Todorović i drugih. Time su gledaoci dobili i zanimljive sadržaje za gledanje poput Marinkovićkine emisije „Magazin In” (život je počela na YU Info kanalu 2001. godine, potom se naredne preselila na TV Politika, da bi se od 2003. godine ustalila na programu TV Pink), kultne emisije porodice Alvirović „SAT” (nakon odlaska sa RTS-a 2000. godine je život nastavila na YU Info kanalu, potom se 2002. godine preselila na TV Politika, da bi se 2005. godine vratila na RTS), i kulturnog magazina kratke forme „Turbulencija”, koji su radili Golušin i Lazićeva.
TV Politika: Proslava četvrtog rođendana (1994)
Još jedna svetla tačka je i bila i kultna emisija „Balkanskom ulicom” Vesne Dedić, koja je život započela 7. januara 2003. godine upravo na TV Politici emisijom u kojoj je gost bio Matija Bećković. Novembra 2004. godine, emisija se preselila na RTS, da bi nakon 16 godina Dedićeva napustila ovu kuću i prešla u paketu sa svojom kultnom emisijom na televiziju „Nova S”. Takođe, i filmski program je jedno vreme bio poboljšan pod uredničkom palicom Ivana Karla (sadašnjeg sekretara za kulturu Grada Beograda), a Ivan Radulović, sadašnje zaštitno lice Arene Sport, je kao urednik sportskog programa doneo na program ove TV stanice prenose utakmica italijanskog fudbalskog kupa i brazilske fudbalske lige. Takođe, i Drina Durić Pešić je radila emisiju “Svet baleta”. Međutim, ni ovaj pokušaj preporoda nije dugo potrajao zato što je i ovako ojađena TV stanica počela da upada u još veće muke…
Negde pre 2002. godine, televiziju su napustila i neka od dugogodišnjih zaštitnih lica na čelu sa Oliverom Kovačević (godine 2001. je prešla na TV Pink da radi politički tok-šou „Klopka”) i Snežanom Dakić (godine 2001. je u paketu sa svojom emisijom „U trendu” prešla na konkurentski BK TV).
U to vreme su njeni radnici počeli sve češće da štrajkuju zbog loših uslova rada, televizija je počela da naliči više na razvojnu kuću za voditelje početnike (među njima se nalazila i Minja Miletić, sadašnja voditeljka jutarnjeg programa „Novi dan” na televiziji N1), a posle 2004. godine se gotovo i nije pojavila bar neka emisija vredna pažnje. Godine 2006. je sklopila strateško partnerstvo sa švedskom kompanijom MTG (Media Times Grupom) za dobijanje nacionalne frekvencije, ali, odbijeni su i dodeljena im je gradska televizijska frekvencija.
Međutim, ni to nije pomoglo da televizija i radio opstanu u životu, pošto su oba njihova medijska ogranka na terestrijalnom nivou ugašena 2007. godine. Doduše, TV je nastavila život u kablovskom obliku do 2010. godine, i onda je taj period definitivno okončan. Bio je to jedan tužan kraj za televiziju koja je tokom prve dekade njenog delovanja mnogo obećavala, ali u narednoj deceniji je ojađena pod uticajem pogrešnih ljudi…
U šestom delu se vraćamo na period između 1990. i 2000. godine kroz period proslavljanja četvrtog, petog, šestog, sedmog, osmog i desetog rođendana. Za početak, sledi pregled rođendanskog programa za 28. jun 1994. godine.
Tekst napisao: RetroPressAdria (uskoro pod novim imenom „Sve nostalgično”)
Izvor: RTVForum.net
Pratite nas i na društvenim mrežama – Facebook, Twitter, Instagram, Youtube.