Dokumentarno-igrani film “Koridor 92” bavi se hronologijom jedne od najznačajnih bitki Vojske Republike Srpske – bitkom za proboj koridora u Posavini. Bila je to bitka koja je definisala dalju sudubinu Republike Srpske, bitka koja je spojila zapadni i istočni deo Srpske, bitka koja je ponovo uspostavila vezu Banjaluke sa Bijeljinom i Beogradom.
Na Prvom programu RTS-a, u sredu, 20. januara u 21 sat, premijerno se emituje dokumentarno-igrani film „Koridor 92“, koji se bavi hronologijom jedne od najznačajnijih borbi Vojske Republike Srpske – bitkom za proboj koridora u Posavini. Autor filma je Slađana Zarić.
Autorka filma, Slađana Zarić: “Koridor” je bitka koja je omogućila spajanje istočnog i zapadnog dela Republike Srpske. U periodu pre nego što je zvanično počeo rat u BiH, 6. aprila 1992. godine, 3. marta trupe hrvatske vojske prelaze reku Savu i kreću sa osvajanjem jednog ili drugog grada u Posavini. Film je posvećen borbama kojima je oslobođen koridor Banja Luka – Bijeljina 1992. godine, trajale su od 24. juna do 6. oktobra.”
U Banjaluci je te 1992. godine bezizlazna sitacija. Nije bilo struje, hrane, postojao je i problem sa lekovima. Prekid komunikacija sa zapadnim delom trajao je 40 dana. Zbog nedostatka kiseonika, u Banja Luci umire 12 beba…
“Oni nisu imali drugi izlaz nego da oslobađaju put života. Da te bitke nije bilo, ne bi bilo Republike Srpske jer su se Banja Luka i ceo zapadni deo našli u okruženju. Sa severa je bila Hrvatska, dole su bile bošnjačke snage i zato je upravo ta bitka značila opstanak Republike Srpske”, ističe autorka filma.
“Upravo iz tog razloga, bitka se zove “Put života”, kaže Zarićeva.
Film prati i ispovesti 80 boraca. Autorka filma kaže da je fascinirana moralom boraca te bitke.
“Jedna od najtežih scena na snimanju filma jeste priča o ubistvu Srba koje se dogodilo u Derventi, koje je počinila žena Azra, koja je nedavno deportovana iz Amerike”, naglašava Slađana Zarić.
Dramatizacija je, kaže autorka, rađena na osnovu sudskih zapisa i ističe da je od svega najstrašnije ponižavanje, maltretiranje koje su ti ljudi doživljavali u logoru od strane HVO-a. Ostale scene su ratne, i prate hronologiju događaja.
Autorka kaže da nije radila političku analizu već hronologiju jedne bitke.
“Pričam jednu ratnu priču kao što smo ispričali ratnu priču sa Košara i Paštrika. U pripremi i analizi filma ključni su bili i hrvatski izvori, knjige koje su pisali hrvatski istoričari i oficiri, da bih mogla da napravim paralelu i da vidim kako je jedan sukob izgledao sa jedne i druge strane”, objašnjava Zarić.
Film “Koridor 92” je sniman u dve etape. Jedna etapa su ispovesti učesnika koji su snimani u Beogradu i Banja Luci, a dramsku rekonstrukciju radili su pripadnici Vojske Srbije.
Rekonstrukcija je rađena na teritorijama koje liče na Posavinu, u Šapcu i Mačvi. Zbog upotrebe prilično zahtevne vojne tehnike i pirotehnike jedan deo je sniman na vojnom poligonu i u okolini Vršca.
Pored pripadnika Vojske Srbije, u dramatizaciji su učestvovali i glumci uglavnom iz Republike Srpske i iz Srbije.
Manje poznate priče i anegdote boraca oživeli su glumci: Vuk Kostić, Mira Đurđević, Stojša Oljačić, Ljubiša Savanović, Miljka Brđanin, Zoran Stanišić, Aleksandar Stojković, Željko Kasap, Zlatan Videnović, Gavrilo Jovanović i mnogi drugi.
Svi podaci u filmu dobijeni su iz Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske. Korišćeni su i arhivski video zapisi i fotografije.
Scenario i režiju potpisuje autorka dokumentrano-igranih filmova “Ratne priče sa Košara” i “Ratne priče sa Paštrika” – Slađana Zarić.
Koreditelj i montažer filma je Bojan Perišić, direktori fotografije su Žarko Bogdanović, Rade Radivojša i Žarko Pekez.
Autor muzike je Vladimir Tošić.
Producenti filma su Snežana Rodić Sinđelić, Milorad Kojić, potpukovnik Goran Ikonić i Jasna Popović.
Film je realizovan u koprodukciji Radio-televizije Srbije, Radio televizije Republike Srpske i Vojnofilmskog centra “”Zastava film”.
Dokumentarno igrani film “Koridor 92” je premijerno prikazan na Dan Republike Srpske, 9. januara 2021. na TV programu RTRS-a a televizijska premijera na RTS-u biće u sredu 20. januara u 21 sat, na Prvom programu RTS-a.
SAZNAJTE: TAJNE VINOVE LOZE: Pogledajte prvi trejler (VIDEO)
Pratite nas i na društvenim mrežama – Facebook, Twitter, Instagram, Youtube.
Smešno! Kada se dozvati i baviti kulturom koja bi oplemenila a ne propagandom i lošim uradcima? 2021. je dosta bre mitova i greha, za koga, za šta?