Od producenta i reditelja filma Šišanje i Šejtanov ratnik stiže novi film, Pored mene
Sinopsis
Olja (Hristina Popović) je gimnazijska profesorka istorije, mlada, puna entuzijazma, i zainteresovana za alternativne metode edukacije. Živi u braku sa slikarom Uglješom (Dragan Mićanović), čija je poslednja izložba izazvala burne reakcije u javnosti. Grupa huligana upravo tu izložbu vidi kao povod da je napadne. Snimak napada kače na internet.
Narednog dana, Olja otkriva da je to uradio neko od njenih učenika. Oduzima im mobilne telefone, zapreti odlaskom u policiju ako sami ne prijave krivce, i u afektu odlučuje da ih zaključa u školskoj zgradi dok to ne urade. U školi, igrom slučaja, nema ni interneta. U želji da zajedno reše problem, ali i iz nemogućnosti da napuste školsku zgradu, učenici počinju da komuniciraju. Tokom jedne noći, o sebi i svojim drugovima iz razreda, saznaće više nego svih prethodnih godina i više nego što su ikada očekivali. Ta noć će zauvek promeniti njihove živote, stavove i razmišljanja.
O Filmu
Reč reditelja:
Tema filma Pored mene su odnosi grupe gimnazijalaca koji ostaju zaključani jednu noć u školi, lišeni mobilnih telefona i interneta, i po prvi put upućeni da vide osobe pored sebe drugim očima, skidajući sloj po sloj predrasuda sa kojima su živeli i rasli. Tema je i generacijski jaz između njih i njihove profesorke istorije Olivere, koja na sve načine pokušava da im se približi i uspostavi nekakvu komunikaciju sa generacijom koju su svi unapred otpisali.
Ideja je da se, kroz veoma jednostavan dramaturški mehanizam, pozabavimo nizom motiva, za koje smatram da su ključni za razumevanje problema generacija rođenih tokom ratova devedesetih, sadašnjih srednjoškolaca.
Uticaj novih tehnologija na mlade, njihova uloga u korenitim promenama načina na koji današnji tinedžeri komuniciraju jedni sa drugima, kao i sa svetom ”odraslih”, je lajtmotiv koji se veoma često provlači kroz medije u negativnom kontekstu, a skoro uvek bez dubljeg razumevanja ili referisanja na relevantna naučna istraživanja. Najčešće u cilju ”objašnjavanja” razloga vršnjačkog nasilja, netolerancije i sl. u filmu
Pored mene želeli smo da demistifikujemo ovaj, po mom mišljenju pogrešan, pristup, i ukažemo na to da ne postoji jasna linija razgraničenja između ”nas” (rođenih pre internet revolucije) i ”njih” (dece Fejsbuka), posebno što progovaramo iz perspektive lika Olivere, koja je i sama bila deo revolucije, pošto je, kao i ko-scenaristkinja filma Minja Bogavac i ja, rođena početkom osamdesetih godina, i tek nešto više od desetak godina starija od svojih učenika.
Scenario za film koji snimamo je nastajao više od godinu dana, i svi mladi glumci su bili integralni deo tog procesa. Kroz seriju razgovora, proba i jedne velike radionice koju smo održali (Vojvođanski omladinski centar, septembar 2013, u organizaciji Centra E8), oblikovali smo biografije likova u velikoj meri inspirisani ličnim pričama naših glumaca, ili njihovih poznanika i prijatelja, kao i ispovestima tinejdžera koje smo našli na internetu. Ovo znači da su mladi glumci zapravo bili stavljeni u poziciju ko-autora, i da im je pružena prilika da u film donesu sve akutne teme i probleme svoje generacije.
Počinjemo da pratimo priču kroz subjektivnu perspektivu razredne Olivere, doživljavajući njene učenike kao amorfnu, bučnu i preteću masu, da bismo u jednom trenutku (zaključavanje učenika), ostali ”sami” sa tim zastrašujućim stvorenjima. U tom trenu, iz gomile, ipak, vrlo brzo počinju da se izdvajaju pojedinci, sa svojim, unikatnim pričama, ljubavima i strahovima. Želja nam je da, do kraja filma, pokušamo da iskreno prikažemo njihove živote, i načine na koji se nose sa često ne malim problemima – ponekad hrabro, ponekad dirljivo, ponekad glupo, a ponekad smešno. Iznad svega, želimo da dekonstruišemo stereotipe koje vidite kad ih površno pogledate.
Uloge: Hristina Popović, Mirjana Karanović, Dragan Mićanović, Nikola Glišić, Milica Majkić Matea Milosavljević, Katarina Pešić, Rastko Vujisić, Marko Panajotović, Milivoje Miša Stanimirović, Darko Ivić, Jovan Zdravković, Nikola Dragutinović, Uroš Novović, Alek Surtov, Slaven Došlo, Jelena Puzić, Andrej Pipović, Gorica Regodić, Vibor Kreković, Jelena Kesić, Milica Petrović, Anđelko Beroš
Izvor: vesti.rs