Pogledajte koji to domaći filmovi bi trebalo da imaju svoje premijere u 2020. godini. Lista od sedam domaćih filmova se nalazi ispod.
Očevi slobode
Film prati život i rad uglednog advokata Svetozara Miletića i njegovu borbu i borbu njegovih naslednika Milice Miletić i Jaše Tomića za prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji. Priča je ispričana kroz vizuru Svetozareve ćerke Milice Miletić – Tomić.
Glumačku postavku filma čine: Ljubomir Bandović, Katarina Žutić, Andrija Kuzmanović, Žarko Laušević…
Apsurdni eksperiment
Film koji je trebalo da izadje 2019. godine, u režiji Boška Ilića, jedan je od poslednjih filmova Nebojše Glogovca. U filmu glume i Branka Katić, Srdjanom Todorovićem, Predrag Manojlović, kao i mnogi drugi poznati glumci.
Film je koncipiran kao video igra, gde svaka karika u društvu, od najviše do najniže, ima svoju ulogu u stvaranju savršenog vida prevare, ne znajući ko koga vara, a ko biva prevaren.
Volja sinovljeva
Postapokaliptična priča smeštena na Zapadnom Balkanu, posle nuklearnog rata.
U režiji Nemanje Ćeranića (Grupa, Švindleri), glavne uloge igraju Sergej Trifunović, Igor Benčina, Žarko Laušević, i mnogi drugi.
Dara iz Jasenovca
Posle ustaško-nemačke ofanzive na Kozari, lokalno stanovništvo završava u koncentracionim logorima. Među njima je i desetogodišnja Dara sa svojom majkom i dva brata. O sudbini oca ne znaju ništa. Užas koji će preživeti preko Jasenovca do logora Stara Gradiška učiniće da Dara odraste preko noći. Darinu majku i starijeg brata ubijaju, a smisao njenog života postaje da sačuva život mlađeg brata.
Mnoga deca iz logora Stara Gradiška odvožena su u domove širom Hrvatske ili smeštena po porodicama ali je veliki broj dece ubijen ili preminuo od posledica izuzetno teških uslova života u logoru. Darina sudbina je sudbina jednog deteta Kozare i kroz nju je ispričana sudbina dece Jasenovca, a ono što su preživeli ne sme nikada biti zaboravljeno. Svi događaji u filmu pisani su na osnovu autentičnih svedočanstava preživelih logoraša.
Režiju potpisuje Predraga Antonijevića, dok je scenario pisala Nataša Drakulić (Ubice mog oca, Zaspanka za vojnike). Uloge: Marko Janketić, Vuk Kostić, Nataša Ninković, Igor Đorđević…
Vikend sa ćaletom
Nakon saznanja da je teško bolestan i da mu je od života ostalo još nekoliko nedelja, Kašika žarko poželi da provede vikend sa Ognjenom, 11-ogodišnjim sinom iz prethodnog braka.
Kašika je sredovečni beogradski kriminalac, pripadnik stare škole, zarobljen u vremenu kada je bio u punoj snazi. Njegova bivša supruga mu izlazi u susret jer je svesna činjenice da se Kašiki bliži kraj i da je to verovatno poslednji susret oca sa sinom.
S obzirom na to da sina nije viđao 5 godina jer je zbog malih komplikacija imao zabranu prilaska dečaku, Kašika pokušava da po ubrzanom kursu u sina utisne sve ono što on smatra važnim za život i preživljavanje na ulici i da istovremeno iz malog istera sve ono što je po njegovom mišljenju mekano, slabašno i devijantno.
Ognjen, odrastao u savremenom vaj-faj okruženju, iz virtuelnog, munjevito, bez vremena da dođe do daha, upada u podzemni svet svog oca koji pokušava nemoguće – da u nekoliko dana isporuči svu toplinu, iskustvo i mudrost koje poseduje, istovremeno pokušavajući da kao pravi beogradski šmeker od malog sakrije svoju bolest…
Režiju i scenario potpisuje Miroslav Momčilović, dok ćemo u glavnim ulogama gledati Jelenu Đukić, Katarinu Radivojević, Miodraga Krstovića, Borisa Milivojevića, i mnoge druge.
Milojev dar
Milojev Dar je igrani film, koji je nastao po istinitom događaju, priča o podvižniku i junaku, srpskom vojniku Miloju Nikoliću. Kao i mnogi njegovi vršnjaci iz sela, Miloje kreće u rat. Pre polaska, kako vera nalaže odlazi u crkvu da se pričesti Tajnama Hristovim i pomoli Gospodu da mu odlazak u borbu na spasenje bude.
Njegova ljubav prema otadžbini je nešto posebno, danas teško shvatljivo, ali upravo ona iznedriće najlepše crte njegovog karaktera, koga nemilosrdno vaja ratni vihor.
Radnja je smeštena u 1913. godinu, nakon ranjavanja kapetana Radivoja Radosavljevića u Drugom balkanskom ratu. Jedini način da preživi bio je da se presadi parče tuđe zdrave kože. Miloje iako je ležao u bolnici i sam ranjen i to po šesti put, setivši se značaja i uloge svojih vojnih starešina u teškim ratnim trenucima, kada su nada i oči potčinjenih bile upravljene na njih, odlučio je da počini još veće junaštvo.
Iz poštovanja prema ranjenome Nikolić ni trenutak nije razmišljao, ponudio je da se od njega uzme deo tela-koža, i da ranjenom kapetanu iz druge jedinice. Čitava priča dobija i romantične obrise kroz ljubav koja se u bolnici rađa između njega i medicinske sestre koja ga je negovala. Njome će se kasnije i oženiti.
Nije mislio na sebe, radovao se jer može da bude od koristi svojoj zemlji i pomogne oficiru koji komanduje vojskom. Za njega to je bio životni poziv na koji se ljudski odazvao.
Mrak
Mrak je predstojeći srpski film u režiji i po scenariju Dušana Milića.
Radnja se dešava u vreme martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji nakon Uskrsa 2004 godine. Obrađuje temu života u stalnom strahu srpske devojčice Milice koja, nakon što su joj otac i ujak nestali, ostaje sa majkom i dedom u sablasnoj kući.
Porodicu čuvaju prijateljski nastrojeni pripadnici italijanskog KFOR-a čija prekomanda, ipak menja sve…
Uloge: Slavko Štimac, Nikola Rakočević, Danica Ćurčić, Slaviša Čurović…
John Hughes: Kralj tinejdžerskih filmova 80-ih
Koji domaći filmovi vam privlače pažnju i želite da idete na premijere?
Autor: Ljubica Babić
Pratite nas i na društvenim mrežama – Facebook, Twitter, Instagram, Youtube.